Czego może spodziewać się osoba, która unika spłaty swoich zobowiązań?

Posted by

Większość osób, które zaciągają różnego rodzaju zobowiązania zdecydowanie planuje je spłacać w terminie. Bywa jednak, że w wyniku losowych sytuacji pogarsza się sytuacja finansowa i pojawiają się problemy z płatnościami. Eksperci doradzają, aby w takiej sytuacji nie unikać kontaktu z wierzycielem, a wręcz przeciwnie – poinformować go o kłopotach ze spłatą. Można wówczas negocjować nowe, nieco korzystniejsze warunki, na przykład rozłożenie długu na raty, czy odroczenie płatności. Wiele osób chowa jednak głowę w piasek i nie odbiera telefonów, a to może prowadzić tylko do jednego – windykacji długu, a następnie jego egzekucji.

Skup długów – popularny sposób na spóźnialskich

Nie każda firma ma ochotę podejmować czynności windykacyjne i przez dłuższy czas oczekiwać na swoje środki. Niektóre z nich decydują się na szybką sprzedaż długu na rynku wierzytelności, aby odzyskać swoje pieniądze. Skup długów dokonywany jest przez firmy zajmujące się windykacją, ale również przez inne firmy. Osoba zadłużona, która nie podejmuje żadnego kontaktu z wierzycielem i nie wyraża chęci spłaty, ani chociażby zawarcia ugody, musi liczyć się z tym, że jej dług może zostać odkupiony i nowy wierzyciel zrobi wszystko, żeby odzyskać swoje pieniądze. Z czasem sprawa może skończyć się w sądzie, a stamtąd wędruje już prosto do komornika, który podejmuje określone czynności egzekucyjne.

Skierowanie sprawy do profesjonalnej windykacji

Na rynku funkcjonuje dziś wiele firm, które w sposób profesjonalny zajmują się odzyskiwaniem długów. Są to przede wszystkim kancelarie prawne, które nie tylko windykują, ale również zajmują się całą obsługą sprawy, która ma zostać skierowana na ścieżkę postępowania sądowego. Można więc liczyć na kompleksowe usługi i kontakt z dłużnikiem. Windykatorzy zwykle zaczynają od kierowania pisemnych wezwań do zapłaty oraz wiadomości sms. Często podejmują również próby kontaktu telefonicznego lub osobistego. Warto spróbować się z nimi dogadać, ponieważ można w ten sposób uniknąć wielu dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem sądowym.