Diagnostyka i leczenie chorób oczu u psów

Posted by

Z wiekiem psy, podobnie jak ludzie, mają coraz gorszy wzrok. W jego poprawie może przyjść z pomocą okulista zwierzęcy. Jeszcze kilka lat temu, niewiele osób miało świadomość, że można leczyć wzrok psom. Ciężko sobie przecież wyobrazić psa noszącego chociażby okulary lub szkła kontaktowe. I nie o to też w leczeniu wzroku psów chodzi. Główne zabiegi okulistyczne, które są wykonywane w gabinetach to badanie wzroku, leczenie farmakologiczne lub operacje oczu. Jeśli wybieramy się z psem na pierwsze badanie, najważniejsze będzie zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Im zwierze będzie spokojniejsze, tym badanie zostanie sprawniej przeprowadzone.

Czym zajmuje się okulista zwierzęcy?

Specjalistów od okulistyki zwierząt jest niewielu. Jest to bardzo precyzyjna dziedzina weterynarii, której największym problemem jest praca z pacjentem. Okulista zwierzęcy są to weterynarz, który wyspecjalizował się w leczeniu chorób oczu u zwierząt. Do najczęstszych metod leczenia należy stosowanie leków, a w ciężkich przypadkach nawet zabiegi operacyjne. Okuliści najczęściej walczą u psów z jaskrą, zapaleniem spojówek lub utratą wzroku.

Niepokojące problemy zwierzęcia

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, czas jest ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność i długość leczenia psa. Zaniedbanie nawet pozornie błahej infekcji, może doprowadzić nawet do utraty wzroku przez psa. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i stosowaniu się do jego zaleceń oraz metod leczenia i diagnostyki. Pomoże to uniknąć ewentualnych komplikacji i na pewno zwiększy komfort życia psa.