Wiele osób jest zaskoczonych, kiedy w dość późnym wieku zaczynają u siebie odkrywać dalekowzroczność. Po wizycie u lekarza okulisty okazuje się jednak, że wada to prezbiopia, czyli starczowzroczność. Objawia się ona właśnie tym, że przedmioty znajdujące się blisko oczu zaczynają się zamazywać i trzeba je odsuwać od siebie dalej, aby móc coś odczytać. Większość osób odczuwa dyskomfort przede wszystkim przy konieczności przeczytania niewielkiego druku, na przykład w sklepie.
Konieczna wizyta u lekarza
Kiedy pojawi się prezbiopia, a raczej jej obawy, należy koniecznie udać się do lekarza specjalisty. Tylko on jest w stanie ocenić, czy faktycznie są to objawy tej wady wzroku i dopasować optymalne okulary korekcyjne. Lepiej unikać okularów dostępnych w sklepach, czy na bazarach, ponieważ mogą być one znacznie mocniejsze, niż wskazuje na to specyfikacja.
Jak można zastąpić okulary w przypadku prezbiopii?
Wiele osób unika okularów jak ognia i nie chce z nich korzystać. Dla nich właśnie producenci oferują soczewki kontaktowe. Te specjalne dla prezbiopów pozwalają na czytanie nawet niewielkiego druku w każdych warunkach. Można je nosić przez cały dzień i są one całkowicie nieodczuwalne dla oka. Ważne jest, aby wybierać soczewki odpowiednio uwodnione, ponieważ nie wysuszają one oka.