Jakie to są dobre kwasy tłuszczowe?

Posted by

Tłuszcze to jeden z podstawowych składników odżywczych. Organizm człowieka został skonstruowany w taki sposób, że gdy w codziennej diecie zabraknie tłuszczy, wówczas zaczynają się dziać niepokojące procesy, które negatywnie wpływają na ogólny stan zdrowia. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że wraz z pożywieniem, człowiek może organizmowi dostarczyć tłuszcze złe oraz tłuszcze dobre. Tłuszcze dobre, to inaczej nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – a wśród nich na szczególną uwagę zasługują kwasy Omega 3, 6 i 9.

Dlaczego warto sięgać po produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe?

Tłuszcz – wciąż to pojęcie u wielu osób wywołuje reakcję negatywną. W końcu ze wszech stron można usłyszeć, że dla zachowania perfekcyjnej figury, należy maksymalnie zminimalizować tłuste jedzenie. Owszem, tak jest – jednak trzeba pamiętać o tym, że są tłuszcze złe oraz tłuszcze dobre, bez których organizm człowieka nie będzie w stanie przeprowadzić niektórych procesów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. NNKT są niezwykle istotne choćby z tego względu, że stanowią bardzo ważny element budowy błony komórkowej. Co istotniejsze – organizm nie ma możliwości, aby samodzielnie produkować te tłuszcze. Mogą one zatem trafić do niego wyłącznie wraz z przyjmowanym pożywieniem. Duże stężenie NNKT zawarte jest między innymi w rybach oraz w niektórych roślinach. Jeżeli występują kłopoty z koncentracją, często nawracają przeziębienia, skóra jest sucha, a do tego doskwierają bolące stawy, to takie sygnały mogą być wysyłane przez organizm, gdy zaczyna w nim brakować NNKT.

Czy warto sięgać po suplementy diety zawierające kwasy Omega 3, 6 i 9?

Dietetycy przeważnie są zgodni co do tego, że w pierwszej kolejności, warto zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na istotne elementy odżywcze, optymalizując dietę. Jednak nie zawsze udaje się w ten sposób pokryć całkowite zapotrzebowanie organizmu i wciąż występują pewne niedobory. Jedną z możliwości uzupełnienia niedoborów NNKT w organizmie są suplementy diety. Ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w sytuacji, gdy dodatkowo ktoś zażywa inne preparaty o dużej zawartości witaminy D.