Wyrażenie psychopata budzi zdecydowane negatywne skojarzenia. Myśląc o psychopatach wyobrażamy sobie osoby zdolne do bestialskich morderstw, wręcz czerpiących przyjemność z krzywdzenia innych. Taki obraz, przekazywany nam przez kulturę masową, to tylko zrąbek obrazu psychopatii, który w rzeczywistości jest bardzo różnorodny i nie zawsze tak straszny. Psycholog Hare stworzył listę znaków szczególnych psychopaty. Psychiatra Fallon uważa, że psychopaci stanowią około 2% populacji.
Co czyni psychopatę psychopatą?
Aby zrozumieć różnicę między psychopatą i przeciętnym człowiekiem trzeba zajrzeć do ich mózgów. To, co różni przysłowiowego mordercę bez wyrzutów sumienia od typowego Kowalskiego jest to, jak w ich mózgach funkcjonuje ciało migdałowate. Ta część mózgu odpowiada ze wiele procesów, ale w naszych rozważaniach nad psychopatią najważniejszą funkcją tego ciała zdaje się być przetwarzanie emocji.
Specjaliści z psychiatra-sochaczew.pl podkreslają, że kiedy przeciętny człowiek spotka w lesie wilka lub jakieś zwierzę, które go mocno przestraszy, ciało migdałowate uruchamia reakcję walcz, uciekaj albo zastygnij w miejscu. Psychopata nie doświadczy takiej reakcji, bo jego ciało migdałowate nie zareaguje, on nie odczuje strachu.
Czy każdym psychopatą powinien zająć się psychiatra?
Niemożność odczuwania emocji niekoniecznie predysponuje psychopatę do zabijania i innej aktywności kryminalnej. Umiejętność zachowania zimnej krwi w chwilach stresujących może mieć bardzo pozytywne zastosowanie.
Pomyślcie o chirurgach, którzy muszą zachować pełne skupienie, zwłaszcza wtedy, kiedy operacja nie idzie tak, jak powinna. Albo pilot samolotu, którego jeden silnik przestał pracować a drugi traci moc, a na pokładzie ponad 200 pasażerów? Tak naprawdę chcielibyśmy być operowani przez psychopatę albo lecieć samolotem pilotowanym przez jednego z nich.