W trosce o kocie samopoczucie

Posted by

Karma determinuje nie tylko satysfakcję kota i poziom jego wdzięczności do właściciela, jeśli posiada bardziej bogaty i urozmaicony skład, duże stężenie prawdziwego mięsa czy inne smaczki jak galaretka czy śmietanka. Bardzo ważne jest, aby wraz z podawanym posiłkiem dostarczać czworonogom również witaminy dla kota czy psa niezbędnego w jego prawidłowym rozwoju.

Nie tylko dla najbardziej chorych

Oczywistym jest, że witaminy dla kota powinny być podawane od najmłodszego nie tylko w przypadku kotów o zdiagnozowanych jednostkach chorobowych. Podobnie jak u ludzi, tak samo u zwierząt, witaminy podawać można w formie dodatkowych produktów medycznych (suplementów) jak i starać się wzbogacić dietę o naturalne produkty stanowiące zdrowy nośnik wszystkich potrzebnych witamin, a są to m.in.:

  • ryby ? w zależności od gatunku ryby i miejsca pochodzenia, mogą być rewelacyjnym nośnikiem silnie stężonych kwasów tłuszczowych i tłuszczów z grup omega 3, 6, 9;
  • oleje roślinne ? wspomagają wchłanianie witaminy dla kota i absorbcję jej przez komórki organizmu;
  • warzywa – niektóre z nich dodatkowo zawierają np. wysokie stężenie żelaza, potasu czy fosforu, a te najbardziej zielone często są również silnie skoncentrowanymi przeciwutleniaczami;
  • owoce ? warto pamiętać, że oprócz witamin zawierają także często dużo prostych i złożonych cukrów.

Przed pierwszą diagnozą

Chociaż witaminy i mikroelementy nie są w stanie uchronić każdego zwierzaka przed schorzeniami, zwyrodnieniami czy chorobami (zwłaszcza genetycznymi), to doskonale sprawdzają się w procesach profilaktycznych oraz terapiach uzupełniających. Warto więc sięgnąć po karmy wzbogacone o witaminy czy kwasy tłuszczowe DHA i EPA jeszcze zanim u czworonoga zaczną się jakiekolwiek pierwsze oznaki starości czy chorób.